2021 TOURNAMENT SCHEDULE

Upcoming Tournaments

2021 FALL OPEN TOURNAMENT
September 11 – 12

Sign up at Omnipong...

RECENT TOURNAMENT RESULTS

2020 Oregon State Championships

Oct 24-25, 2020

Open Singles:
1st Place: Jiwei Xia
2nd Place: Dean Schultz

Over 40 RR
1st: Nikos Antoniadis
2nd: Duc Nguyen

Juniors
1st: Kevin Nguyen
2nd: Nate Wilkinson
3rd: Eden Choi
4th: Nate Wilkinson

Womens RR
1st: Jen Beeler
2nd: Cheery Zhang
3rd: Leezan Da
4th: Eden Choi

 

Fall Open 2020

October 12-13, 2019

Open Singles:
1st Place: Jiwei Xia
2nd Place: Ryan Hoarfrost

U2200
1st: Anh Pham
2nd: Ryan Hoarfrost

U2000
1st: Dean Schultz
2nd: Bill Kochenderfer

U1800
1st: Jason Yi
2nd: Jae Kauffman

U1600
1st: Jonathan Mann
2nd: Shane Wilhelm

U1400
1st: Harish Sankaranarayanan
2nd: Rob Lafolette

U1200
1st: Sung Choi
2nd: Rishi Kumar

U1000
1st: Chuck Brockway
2nd: Aadarsh Rajput

Over 40
1st: Jeff Schultz
2nd: Vance Robinson

Juniors
1st: Rishi Kumar
2nd: Nate Wilkinson

U4200 Doubles
1st: Jae Kauffman / Jung Kim
2nd: Ryan Hoarfrost / Hung Ho

U3600 Doubles
1st: Jay Crystal / Jonathan Mann
2nd: Bill Kochenderfer / Andreas Thon

U2400 Doubles
1st: Jeff Schultz / Chad Johnson
2nd: Gerek Strickland / Harold Sun

PPC 2-Person Teams
& Giant RR

Aug 10-11, 2019

2 Person Team Event:
1st Place: Ryan Hoarfrost / Hung Ho
2nd Place: John Emoto-Tisdale / Jonathon Mann

Giant Round Robin Results:
1st: Jiwei Xia, 9-0
2nd: Jay Crystal, 8-1
3rd: John Emoto-Tisdale, 7-2
4th: Jonathon Mann, 5-4
5th: Marcos Sulisto, 4-5
6th: Peter Fleischmann, 4-5
7th: Gerek Strickland, 3-6
8th: Harish Sankaranarayanan, 2-7
9th: Paul Sample, 2-7
10th: Harry Chavetz, 0-9

Thanks to all the players for a great day of competition and camraderie!

Rose City Open

June 1-2, 2019

U4200 Doubles:
1st: Kenichi Sakamoto / Kevin Nguyen
2nd: Ryan Hoarfrost / Hung Ho

U3000 Doubles RR:
1st:
 Chris Opocensky / Leezan Da
2nd: David Edwards / Gene Kleinschmidt
3rd: George Teodorescu / Jeffry D. Schultz
4th: Gerek Strickland / Harold Sun

Open Singles:
1st: Jiwei Xia
2nd: Zexuan Wang

U1500:
1st: Aditya Venkat
2nd: Sayan Saha

U2200:
1st: Keenan Southall
2nd: Ryan Hoarfrost

U1700:
1st: Joel Sommer
2nd: Jae Kauffman

Unrated RR:
1st: Douglas Hoy
2nd: Jean-Luc Raffaele
3rd: Ben Zhang
4th: Sheridan Zalewski

U3600 Doubles:
1st: Suraj Sindia / Alexander Badmaev
2nd: Long Shiue / Zhongkai (John) Xu

U2400 Doubles:
1st: John Kwak / Sung Choi
2nd: Jeff Wang / Iton Wang

U1900:
1st: Pradeep Anthony Roy
2nd: Sridattha Palwai

U1300:
1st: Jeff Schultz
2nd: Jens Prussnat

Over 40:
1st: Paul Sample
2nd: Duane Smith

Juniors:
1st: Cheery Zhang
2nd: Nachiketh Narendran

Under 1100:
1st: Jonathon Mann
2nd: Brent Wojahn